Aksak Rekabet Piyasası Nedir?

Günümüz Piyasasında Rekabet

Ekonominin değişen koşulları neticesinde aksak rekabet piyasası nedir sorusu bizi oldukça önemli bir noktaya götürmektedir. Ancak öncesinde piyasa ve rekabetin ne olduğunu bilmek konunun anlaşılırlığını artıracaktır. Piyasa, talep edilen mal ya da hizmetlerin karşılığında para veren müşterilerle, para karşılığı mal veya hizmet sunan satıcıların buluştukları yer olarak belirtilebilir. Günümüzde rekabet, herhangi bir pazarda satıcıların sattıkları ürün fiyatının belirlenmesi neticesinde oluşan duruma verilen addır. Piyasada belli başlı rekabet türleri bulunmaktadır. Bunlar tam rekabet piyasası ve tekelci rekabet piyasaları olarak ifade edilebilir.

Yukarıdaki tanımlar neticesinde konumuz detaylarında tam ve tekelci rekabet piyasalarına değinilmeyecektir. Yazımızda önemli olan aksak rekabet piyasası nedir sorusuna verilecek cevaptır. Peki nedir aksak rekabet piyasası? Aksak rekabet piyasası, tam rekabet piyasasının şartlarından en az bir tanesinin sağlanmadığı piyasa türüdür. Eksik rekabet piyasası olarak da bilinmektedir. Bu piyasa türünde satıcılar açısından monopol, oligopol, duopol, triopol ve monopollü rekabet türleri incelenir. Alıcılar açısından bakıldığında ise monopson, duopson, oligopson, tripson ve monopsonlu rekabet gibi terimlerle karşılaşırız.

Aksak (Eksik) Rekabet Piyasası Detaylar

Aksak rekabet piyasası nedir sorusuna cevap aradığımız yazımıza yukarıda ifade edilen terimler arasından bizim için önemli görülenlere göz atarak konumuza devam edelim. Monopol piyasa, ikame edilmesi güç olan herhangi bir malın üretim veya satışının bir tek firmaca yapılması durumudur. Bu malın ikamesi bulunmamaktadır ve ilgili malı piyasaya süren başka da firma bulunmaz. Oligopol piyasa, birbirine etki edecek şekilde sınırlı sayıda firmanın bulunduğu ve sınırsız sayıda alıcının bulunduğu piyasadır. Monopollü piyasa, çok sayıda firma çok sayıda alıcı ve birbiri yerine alınabilecek ürünlerin bulunduğu piyasa türüdür.

Monopson piyasada bazen alıcıların piyasaya girişi kısıtlanabilmektedir. Oligopson piyasada birbirini etkileyecek kadar az miktarda alıcı bulunur. Piyasada sadece iki alıcı firma varsa duopson, üç alıcı firma varsa triopson piyasadan bahsedilebilir. Monopson rekabet de bilinmesi gereken kavramlar arasındadır ve çok alıcı ile n tane satıcıyı ifade etmektedir. Bazı durumlarda alıcılar kendilerini diğer firmalardan farklı göstermek suretiyle belli bir satıcı kitlesiyle iletişim halinde olurlar.

Benzer içerikler:  Uygun Fiyatlı Araç Sigortası Yapan Firmalar

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*