Aile İçi Bütçe Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

aile bütcesi

Aile İçi Bütçe Yönetimi

Anne, baba ve çocuklardan oluşan toplumun en küçük yapı taşına bilindiği üzere “Aile” adı verilmektedir. Finansal anlamda bir ailenin sıkıntı çekmemesi ve gelirine uygun bir harcama yapması geçim için son derece önemlidir bu nedenle de aile bütçesi nasıl hazırlanır aile içinde bilinmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir.

Aile içinde maddi sıkıntıların yaşanmasının önlenebilmesi için öncelikle aile bütçesinin doğru ve planlı bir şekilde yapılmalıdır. Aile içinde gelir düzeyine göre yapılan bir bütçe planı maddi sıkıntıları yaşanmasını önlerken aynı zamanda aile fertlerine düşen gelir payının daha fazla olabilmesine de imkân tanımaktadır.

Aile Bütçesi Nedir?

Her ailenin giderlerini karşılayabilmesi ve evi geçindirebilmesi için belirli miktarda geliri bulunmaktadır. Bazı ailelerde tek bir kişi çalışırken bazı ailelerde iki ya da daha fazla kişi çalışarak aile bütçesine gelir sağlamaktadır. Bu durum her ailenin gelir düzeyinin de farklı olmasını sağlamaktadır. Ailelerin gelir durumunu gösteren miktar aynı zamanda giderleri karşılayan miktardır ve bu gelire de “Aile Bütçesi” adı verilmektedir. Aile bütçesini düzenlemek için birçok bütçe planlama örneği bulunsa da her ailenin gelir düzeyi farklılık gösterdiğinden dolayı her ailenin aile bütçe planı da farklılık göstermektedir.

Aile Bütçesi Nasıl Planlanır?

Aile bütçesini planlamaya yönelik her ailenin yapması gereken bir takım standart aşamalar bulunmaktadır. Bu planlamalar doğrultusunda aile içinde bütçenin sarsılması engellenirken aynı zamanda da geçim düzeyini yüksek tutulması sağlanmaktadır.

  • Aile bütçesi hazırlanırken öncelikle eğer var ise kredi ve kredi kartı ödemeleri, kira borçları gibi büyük borçlar not edilmelidir.
  • Büyük borçların ardından elektrik faturası su faturası, telefon faturası ve internet faturası gibi her ay düzenli olarak ödemesi yapılan borçlar hesaplanmalıdır.
  • Aile bütçesinin yapıldığı aya özel olarak yapılan hediye, seyahat ve benzeri gibi artı ödemeler not edilerek hesaplanmalıdır.
  • Son olarak da temizlik, gıda, yakıt ve benzeri gibi mecburi ihtiyaçlar hesaplanmalıdır.
  • Bu hesaplar yapıldıktan sonra o ayki gelir hesaplanarak o ayki aile bütçesinden ne kadar gider olacağı hesaplanmalıdır.
  • Ayrıca aile bütçesinde en önemli hususlardan birisi de; aile bütçesi hesaplanmadan ve zorunlu giderler not edilmeden önce büyük rakamlı artı ödemeler yapılmamalıdır. Zorunlu ödemelerin hesaplanmasının ardından bütçeye kalan miktar doğrultusunda artı ödemelerin ve harcamaların yapılması aile bütçesini sarsmayacaktır.
Benzer içerikler:  Kredi Kartı İle Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Aile Bütçesine Nasıl Katkıda Bulunulur?

Aile bütçesi aile fertlerinin gelirine göre basit bir şekilde yapılabilecek bir işlemdir ancak büyük hesaplar yapılacak ise bireysel bütçe yönetimi için de bir bütçe planlama uzmanı ile iletişime geçmek de aile bütçesi için doğru bir adım olacaktır.

Aile bütçesinin sabit gelirinin yanı sıra bir takım adımlar ile katkıda bulunulabilir. Bunun için öncelikle eve alınacak herhangi bir ürünün öncelikle fiyatına değil etkisine bakılmalıdır. Çünkü ucuz olarak alınan ürünler bazen düşük performansta çıkabilmektedir. Özellikle temizlik ürünlerinde böyle bir durum yaşandığında ucuz olarak alınan temizlik ürünleri sağlıklı be yeterli düzeyde olmadığı takdirde çabuk tükenecektir ve daha fazla bütçe harcanmasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (Gelir Belgesiz) başlıklı makalemizde anında kredi kartı veren bankalar, en kolay kredi kartı veren bankalar ve hızlı kredi kartı veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*